Wyburzenia przy remoncie. Zasady bezpieczeństwa
Podczas przeprowadzania prac remontowych pojawia się wiele zagrożeń. Właśnie dlatego niezbędne jest stosowanie się do przepisów BHP, które minimalizują ryzyko ich wystąpienia. Jedną z czynności, podczas których może dojść do wypadku, są wyburzenia przy remoncie. Podczas wykonywania takich prac należy zachować szczególną ostrożność. Jakimi zasadami bezpieczeństwa należy się kierować podczas wyburzeń?
Odpowiednie przygotowanie to podstawa
Wyburzenia to prace, które często są niezbędne do wykonania prac remontowych. Należy je jednak odpowiednio zaplanować i zadbać o właściwe przygotowanie obiektu. Jedną z najważniejszych kwestii jest odłączenie budynku od sieci przesyłowych. Mowa tutaj nie tylko o sieci elektrycznej i wodociągowej, ale również gazowej, cieplnej i kanalizacyjnej.
Jeżeli obiekt jest podłączony do innych sieci, również należy zadbać o to, by zostały one odłączone na czas wykonywania prac wyburzeniowych. W innym przypadku zdrowie i życie pracowników zajmujących się wyburzeniem będzie zagrożone. Oprócz tego pracownicy zajmujący się rozbiórką muszą też zwracać uwagę na warunki atmosferyczne. Jeżeli prędkość wiatru przekracza 10m/s, to roboty nie mogą być kontynuowane.
Środki ochrony i zaplanowany przebieg prac
Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia obiektu, w którym będą wykonywane wyburzenia, pracodawca musi również zapewnić pracownikom tak zwane środki ochrony indywidualnej. Mowa tutaj o odzieży i akcesoriach, które zapewnią im bezpieczeństwo podczas przeprowadzanych robót. Podczas wyburzeń pracownicy są szczególnie narażeni na urazy głowy, ponieważ spadający gruz może ich uderzyć. Właśnie dlatego konieczne jest założenie hełmu przed rozpoczęciem prac.
Podczas prac remontowych w powietrzu zwykle unosi się dużo pyłów, dlatego okulary ochronne również są niezbędne. Pracodawca powinien zapewnić pracownikom również buty, które spełniają odpowiednie standardy BHP oraz rękawice ochronne. Kolejną kwestią jest odpowiednie zaplanowanie robót. Mowa tutaj przede wszystkim o precyzyjnym poinformowaniu pracowników o tym, kiedy poszczególne elementy budynku będą rozbierane. Ważne jest również, aby podczas wyburzania ścian pracownicy nie znajdowali się na niższych kondygnacjach budynku oraz regularnie usuwali gruz, co jest szczególnie ważne w miejscach, w których może spowodować zawalenie się części remontowanego obiektu.