Najważniejsze etapy prac wykończeniowych w mieszkaniu
Kiedy dom jest już zbudowany, nadchodzi etap odbierania przez inwestorów mieszkań. Są one zazwyczaj przekazywane nowym właścicielom w tzw. stanie deweloperskim. Pod tą nazwą kryje się określenie mieszkania, które jest wybudowane, ma podłączone wszystkie niezbędne media, ale nie jest wykończone. Teraz na właścicieli czeka pracochłonny proces wykańczania wnętrz. Jak przejść przez ten okres bez popełniania błędów i zbędnych nerwów? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, a dowiesz się w jakiej kolejności i jakie etapy prac wykończeniowych powinny być prowadzone w nowym mieszkaniu.
1. Kwestia ścian i ścianek
Na samym początku zajmijmy się ścianami. Jeżeli chcemy cokolwiek zmienić w układzie naszego nowego mieszkania, to teraz jest na to odpowiedni moment. Jeśli chcemy pozbyć się którejś ściany (oczywiście pod warunkiem, że nie jest to ściana nośna), to od tego zacznijmy. Kucie ścian powinno być pierwszą czynnością podczas wykańczania mieszkań. Często zmiana rozkładu ścian będzie się wiązać ze zmianą ułożenia instalacji elektrycznej.
2. Instalacje
Jeżeli kupiliśmy mieszkanie od dewelopera, najczęściej nie musimy się już tym zajmować. Jednak w innym przypadku, czeka nas teraz układanie instalacji. Trzeba rozprowadzić instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną. W tym celu kuje się specjalne bruzdy w podłodze i ścianach, w których zostaną ukryte rury i kable.
3. Tynki
Jeżeli nie mamy mieszkania w stanie deweloperskim, będzie teraz trzeba pomyśleć o tynkowaniu. W ścianach są już rozprowadzone niezbędne instalacje, więc należy wykończyć je gładziami gipsowymi.
4. Parapety i wylewki
Następnym krokiem jest zamontowanie parapetów wewnętrznych pod oknami oraz wykonanie wylewki. Najlepsze są te samopoziomujące, ponieważ dają nam gwarancję równej podłogi.
5. Płyty gipsowo-kartonowe
Kiedy tynki i wylewki wyschną, można zająć się montażem płyt gipsowo-kartonowych. Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia sufitów podwieszanych.
6. Płytki ceramiczne
Ułożenie glazury najlepiej zlecić sprawdzonemu glazurnikowi, który zna się na swoim fachu.
7. Biały montaż
Po płytkach ceramicznych przyszedł wreszcie czas na montowanie wszelkich ceramicznych urządzeń (np. wanny, brodzika prysznicowego, umywalek, sedesu, bidetu itp.).
8. Układanie podłóg drewnianych i paneli
Kiedy podłoga będzie całkowicie sucha, można zacząć układanie na niej drewnianych posadzek lub paneli.
9. Instalowanie drzwi wewnętrznych, ościeżnic i cokołów
Wreszcie można przystąpić do montażu ościeżnic i drzwi wewnętrznych. Ważne jest także zamontowanie cokołów podłogowych, które będą stanowić piękne wykończenie podłogi.
10. Malowanie
Zabezpieczywszy odpowiednio wszystkie powierzchnie, możemy rozpocząć malowanie ścian i sufitów.
11. Lakierowanie albo olejowanie parkietu
Możemy to zacząć robić dopiero wtedy, gdy ściany i sufity zostaną pomalowane.