Adaptacja poddasza, o czym pamiętać?
Adaptacja poddasza na dodatkowy pokój, na przykład sypialnię lub biuro, jest doskonałym pomysłem. Nie tylko w ten sposób zwiększysz powierzchnię użytkową domu, lecz również stworzysz przytulny kącik w sam raz do odpoczynku lub do pracy. Aby jednak poddasze użytkowe dobrze spełniało swoją funkcję, trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Sprawdź, jakich.
Ustal, jaki charakter ma mieć poddasze
Podstawą udanej adaptacji poddasza jest dobry plan. Przed rozpoczęciem prac należy ustalić, jakie funkcje ma spełniać poddasze: pokoju mieszkalnego, biura czy może pokoju gospodarczego. Od przeznaczenia poddasza bowiem zależeć będzie to, jakie media będziemy chcieli tam doprowadzić, jaki będzie zakres prac i jakie będą ich przybliżone koszty. Dlatego też należy przyjrzeć się szczegółowo temu, w jakim stanie jest poddasze, jaka jest grubość ścian, stan dachu i jego izolacja, a także, w jakim stanie jest strop.
Jeśli wysokość piętra jest niższa niż 2-2,5 metra trzeba będzie prawdopodobnie podnieść dach. Ponadto, jeśli poddasze ma zostać zaadaptowane na potrzeby mieszkalne lub biurowe, potrzebne będą dodatkowe okna i ścianki działowe. Ogromne znaczenie ma także to, czy na poddaszu mają znaleźć się kuchnia lub łazienka.
Jakie formalności trzeba spełnić, decydując się na adaptację poddasza?
Mając już pomysł na adaptację poddasza przystąpić można do zbierania wymaganych zgód. Jeśli chcesz przeprowadzić adaptację poddasza w kamienicy lub w wielorodzinnym budynku, potrzebna będzie zgoda wszystkich mieszkańców i współwłaścicieli na prace remontowe oraz na korzystanie ze strychu w celach mieszkaniowych. Jeśli adaptacja poddasza wiąże się ze zmianą konstrukcji dachu lub zmianą między innymi warunków bezpieczeństwa pożarowego, pracy i zdrowia, wówczas potrzebne będzie pozwolenie na budowę.
Do starostwa powiatowego dostarczyć należy również warunki przebudowy oraz projekt architektoniczno-budowlany. Na odpowiedź czeka się 30 dni. Przez ten czas nasi fachowcy, zajmujący się kompleksowymi adaptacjami poddaszy, zaczną przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych oraz wykończeniowych.
Jakie prace wstępne należy wykonać i jak zaizolować poddasze?
Prace wstępne, wykonywane przed właściwą adaptacją poddasza to:
- wzmocnienie dachu,
- przebudowa pionów instalacyjnych,
- położenie podłogi,
- montaż okien,
- izolacja dachu, skosów, ścian i sufitu.
Należy przy tym pamiętać, że w przypadku poddasza powierzchnia okien musi mieć co najmniej 10% powierzchni podłogi.
Warto także szczególny nacisk położyć na izolację poddasza, które jest narażone na wilgoć oraz działanie ekstremalnych temperatur. Dobrze zaizolowane poddasze nie tylko przyczyni się do obniżenia start ciepła, a w konsekwencji niższych rachunków, lecz również wyeliminuje powstawanie pleśni, wilgoci oraz grzybów i zapobiegnie gniciu drewnianych elementów więźby dachowej. Do ocieplenia poddasza najlepiej nadaje się wełna mineralna, chociaż stosuje się także styropian, płyty poliuretanowe, polistyren ekstradowany, folię termoizolacyjną oraz płyty drzewno-magnezytowe.
Poddasze izoluje się, stosując ocieplenie międzykrokwiowe, podkrokwiowe, lub metodą wdmuchiwania, polegającą na wdmuchiwaniu izolacji w postaci sypkiej za pomocą specjalnego agregatu. Materiał podaje się pod ciśnieniem, dzięki czemu trafia on w każdy zakamarek. W tej metodzie izolacji stosuje się granulat wełny, granulat celulozowy, granulki styropianu i piankę poliuretanową.