Jak się przygotować do remontu mieszkania?
Remont nie musi kojarzyć się jedynie z bałaganem, hałasem, skargami sąsiadów i niemającą końca pracą fachowców. Jeśli dobrze zaplanujesz kolejność prac, skonsultujesz swoje decyzje z profesjonalistami oraz dokładnie zabezpieczysz teren, możesz nawet nie zauważyć, a remont będzie skończony. Jak krok po kroku przygotować się do remontu mieszkania?
Plan
Jednym z ważniejszych etapów całego procesu remontowania jest etap przygotowania i planów. Zanim zaczniesz rozkuwać ściany i zrywać płytki musisz mieć w głowie jasną wizję swojego mieszkania po remoncie. Należy również pamiętać, że niektóre prace, jak np. wyburzanie ścian działowych, ingerują w konstrukcję budynku i mogą nawet skończyć się jego zawaleniem. Dlatego też wymagają wcześniejszej konsultacji z architektem, inżynierem budownictwa oraz konstruktorem. Nieoceniona może się również okazać pomoc projektanta wnętrz, który pomoże Ci z doborem kolorów, dodatków, mebli, sprzętów oraz ich ergonomicznym i funkcjonalnym rozmieszczeniem.
Znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej
Profesjonalni fachowcy to postawa. Warto zdecydować się na doświadczoną ekipę, która świadczy różne usługi i w sposób kompleksowy przeprowadzi remont mieszkania. Jedną z podstawowych cech dobrej ekipy remontowej jest wywiązywanie się z ustalonych terminów. Zanim podpiszesz umowę, sprawdź, jaką renomą się cieszy lub wybierz fachowców z polecenia rodziny, czy znajomych. Dobra firma remontowa udzieli Ci ważnych porad, pomoże przy zakupie potrzebnych materiałów i przede wszystkim wykona swoją pracę z dużą dokładnością.
Zgłoszenie prac do wspólnoty
Gdy już wiesz, jakie prace remontowe chcesz wykonać, upewnij się z ekipą remontową, czy nie wymagają one uzyskania pozwolenia na budowę lub wcześniejszej konsultacji z konstruktorem, czy spółdzielnią mieszkaniową. Kluczowe jest również wcześniejsze uprzedzenie sąsiadów o zbliżającym się remoncie. Czasem kilka słów napisanych na tablicy informacyjnej na klatce schodowej może zapobiec kłótniom i skargom ze strony sąsiadów i pomóc w utrzymaniu przyjacielskich relacji.
Zabezpieczenie terenu
Wszechobecny kurz i brud podczas remontu są nieuniknione. Jeśli jednak odpowiednio zabezpieczysz teren oraz wyniesiesz poza mieszkanie meble i urządzenia, które najbardziej narażone są na poplamienie lub zniszczenie, z pewnością zaoszczędzisz kilka godzin sprzątania. Warto także zabezpieczyć okna, drzwi i podłogi specjalną folią malarską i taśmami maskującymi. Należy również pomyśleć o zabezpieczeniu klatki schodowej i dodatkowej wycieraczce, aby uniknąć roznoszenia brudu poza mieszkanie.